National Championship Winners


Founders' Cup Champions

Castrol Cup Era

1964- Guelph Mohawks (Ont) Castrol Cup

1965- Huntsville Legionaires (Ont) Castrol Cup

1966- New Westminster Athletics (BC)  Castrol Cup

1967- Elora Mohawks (Ont) Castro Cup

1968- Elora Mohawks  (Ont) Castrol Cup

1969- Vancouver Grandview (BC) Castrol Cup 

1970- Whitby Transporters (Ont) Castrol Cup 

1971- Victoria McDonalds (BC) Castrol Cup 

 

Founders' Cup Era 

1972- Long Branch PCO’s (Ont)

1973- Niagara-on-the lake (Ont) 

1974- Whitby Transporters (Ont)

1975- Windsor Warlocks (Ont) 

1976- Elora Mohawks (Ont) 

1977- Scarborough Saints (Ont) 

1978- Point Edward Pacers (Ont) 

1979- Point Edward Pacers (Ont) 

1980- Enoch Tomahawks (AB) 

1981- Niagara-on-the-lake Warriors (Ont)

1982- Owen Sound Signmen (Ont) 

1983- Point Edward Pacers (Ont)

1984- Point Edwards Pacers (Ont) 

1985- Scarborough Saints (Ont) 

1986- Mississauga Tomahawks (Ont) 

1987- Kitchener Waterloo Braves (Ont) 

1988- Kitchener Waterloo Braves (Ont)

1989- Orangeville Northmen (Ont) 

1990- Orangeville Northmen (Ont)

1991- Huntsville Hawks (Ont) 

1992- Scarbourgh Saints (Ont) 

1993- Owen Sound Flying Dutchmen (Ont)

1994- Orillia Kings (Ont)

1995- Orillia Kings (Ont) 

1996- St. Catharines Spartans (Ont) 

1997- Six Nations Red Rebels (Ont)   

1998- Clarington Green Gaels (Ont) 

1999- Edmonton Miners (AB) 

2000- Clarington Green Gaels (Ont)

2001- Wallaceburg Red Devils (Ont)

2002- Clarington Green Gaels (Ont) 

2003- Barrie Tornados (Ont) 

2004- Clarington Green Gaels (Ont)

2005- Elora Mohawks (Ont) 

2006- Oakville Buzz (Ont)

2007- Six Nations Rebels (Ont) 

2008- Six Nations Rebels(Ont) 

2009- Calgary Mountaineers (AB)

2010- Halton Hills Bulldogs (Ontario) 

2011- Six Nations Rebels (Ont)

2012- Six Nations Rebels (Ont)

2013- Six Nations Rebels (Ont) 

2014- Six Natons rebels (Ont) 

2015- Akewesasne Indians (Ont) 

2016- Orangeville Northmen (Ont)  

2017- Orangeville Northmen (Ont) 

2018- Elora Mohawks (Ont) 

2019- Calgary Shamrocks (AB) 

Minto Cup Champions

1937- Orillia Terriers     

1938- Mimico Mountaineers   

1939- Orillia Terriers                

1940- Orillia Terriers 

1941-1946: N/A 

1947- St. Catharines Athletics     

1948- Vancouver Burrards      

1949- Vancouver Norburn Eagletime       

1950- St. Catharines Athletics     

1951- Mimico Mountaineers 

1952- Brampton Excelsiors  

1953- New Westminster Salmonacs

1954- Vancouver P.N.E. Indians

1955- Long Branch Monarchs

1956- Vancouver No. 177 Legionnaires 

1957- Brampton ABC’s 

1958- Brampton ABC’s  

1959- Brampton ABC’s 

1960- New Westminster Salmonbellies 

1961- Hasting Legionnaires 

1962- Victoria Shamrocks 

1963- Oshawa Green Gaels 

1964- Oshawa Green Gaels 

1965- Oshawa Green Gaels 

1966- Oshawa Green Gaels 

1967- Oshawa Green Gaels 

1968- Oshawa Green Gaels 

1969- Oshawa Green Gaels 

1970- Lakeshore Maple Leafs 

1971- Richmond Roadrunners 

1972- Peterborough P.C.O.’s

1973- Peterborough P.C.O.’s

1974- Peterborough P.C.O.’s

1975- Peterborough Gray Munros

1976- Victoria McDonalds 

1977- Burnaby Cablevision 

1978- Burnaby Cablevision 

1979- Burnaby Cablevision

1980- Whitby C.B.C. Builders

1981- Peterborough James Gang 

1982- Peterborough James Gang

1983- Peterborough James Gang 

1984- Whitby Warriors 

1985- Whitby Warriors 

1986- Peterborough Maulers

1987- Peterborough Maulers

1988- Victoria Esquimalt Legion 

1989- Peterborough Maulers 

1990- St. Catharines Athletics 

1991- St. Catharines Athletics 

1992- Six Nations Arrows 

1993- Orangeville Northmen

1994- New Westminster Salmonbellies    

1995- Orangeville Northmen 

1996- Orangeville Northmen

1997- Whitby Warriors 

1998- Burnaby Lakers    

1999- Whitby Warriors 

2000- Burnaby Lakers 

2001- St. Catharines Athletics 

2002- Burnaby Lakers 

2003- St. Catharines Athletics 

2004- Burnaby Lakers 

2005- Burnaby Lakers

2006- Peterborough Lakers 

2007- Six Nations Arrows 

2008- Orangeville Northmen

2009- Orangeville Northmen 

2010- Coquitlam Adanacs 

2011- Whitby Warriors 

2012- Orangeville Northmen 

2013- Whitby Warriors 

2014- Six Nations Arrows

2015- Six Nations Arrows 

2016- Coquitlam Adanacs 

2017- Six Nations Arrows

2018- Coquitlam Adanacs 

2019- Orangeville Northmen 

Mann Cup Champions

1910- Vancouver Athletics Club 

1911- Vancouver Athletics Club 

1912- Vancouver Athletics Club

1913- Vancouver Athletics Club

1914- Vancouver Athletics Club 

1915- New Westminster (no competition due to WWI) 

1916- New Westminster (no competition due to WWI)

1917- New Westminster (no competition due to WWI)

1918- Vancouver Coughlans Shipyards 

1919- Victoria Foundation Shipyards 

1920- New Westminster Salmonbellies 

1921- New Westminster Salmonbellies

1922- Vancouver Lacrosse Club 

1923- New Westminster Salmonbellies

1924- New Westminster Salmonbellies

1925- New Westminster Salmonbellies

 

National Play-Off Era Begins:   

1926- Weston Westonmen 

1927- New Westminster Salmonbellies

1928- Ottawa Emmets 

1929- Oshawa Generals 

1930- Brampton Excelsiors

1931- Brampton Excelsiors 

1932- Mimico Mountaineers 

1933- Hamilton Tigers

1934- Orillia Terriers 

1935- Orillia Terriers 

1936- Orillia Terriers 

1937- New Westminster Salmonbellies 

1938- St Catharines Athletics 

1939- New Westminster Salmonbellies    

1940- St. Catharines Athletics 

!941- St. Catharines Athletics  

1942- Mimico-Brampton Combines

1943- New Westminster Salmonbellies 

1944- St. Catharines Athletics 

1945- Vancouver Burrards

1946- St. Catharines Athletics 

1947- New Westminster Salmonbellies 

1948- Hamilton Tigers 

1949- Vancouver Burrards 

1950- Owen Sound Crescents 

1951- Peterborough Timbermen 

1951- Peterborough Timbermen 

1952- Peterborough Timbermen

1953- Peterborough Timbermen

1954- Peterborough Timbermen   

1955- Victoria Shamrocks

1956- Nanaimo Timbermen

1957- Victoria Shamrocks

1958- New Westminster Salmonbellies 

1959- New West Minister O’Keefes

1960- Port Credit Sailors

1961- Vancouver Carlings 

1962- New Westminster O’Keefes

1963- Vancouver Carlings 

1964- Vancouver Carlings 

1965- New West Minister O’Keefes

1966- Peterborough Petes 

1967- Vancouver Carlings 

1968- Brooklin Redmen 

1969- Brooklin Redmen 

1970- New Westminster Salmonbellies 

1971- Brantford Warriors 

1972- New Westminster Salmonbellies

1973- Peterborough Lakers 

1974- New Westminster Salombellies 

1975- Vancouver Burrards 

1976- New Westminster Salmonbellies

1977- Vancouver Burrards 

1978- Peterborough Red Oaks 

1979- Victoria Shamrocks 

1980- Brampton Excelsiors 

1981- New Westminster Salmonbellies

1982- Peterborough Lakers

1983- Victoria Pay less

1984- Peterborough Lakers 

1985- Brooklin Redmen 

1986- New Westminster Salmonbellies

1987- Brooklin Redmen

1988- Brooklin Redmen

1989- New Westminster Salmonbellies 

1990- Brooklin Redmen

1991- New Westminster Salmonbellies

1992- Brampton Excelsiors

1993- Brampton Excelsiors 

1994- Six Nations Chiefs  

1995- Six Nations Chiefs

1996- Six Nations Chiefs 

1997- Victoria Shamrocks 

1998- Brampton Excelsiors 

1999- Victoria Shamrocks 

2000- Brooklin Redmen 

2001- Coquitlam Adanacs 

2002- Brampton Excelsiors 

2003- Victoria Shamrocks 

2004- Peterborough Lakers

2005- Victoria Shamrocks 

2006- Peterborough Lakers 

2007- Peterborough Lakers 

2008- Brampton Excelsiors 

2009- Brampton Excelsiors 

2010- Peterborough Lakers 

2011- Brampton Excelsiors 

2012- Peterborough Lakers  

2013- Six Nation Chiefs 

2014- Six Nations Chiefs 

2015- Victoria Shamrocks 

2016- Six Nations Chiefs 

2017- Peterborough Lakers 

2018- Peterborough Lakers

2019- Peterborough Lakers     

Presidents' Cup Winners

1964- Ohsweken Warriors 

1965- Fergus Thistles 

1966- Nanaimo Luckies 

1967- Brantford Supertests 

1968- Brantford Supertests 

1969- Nanaimo Luckies

1970- Windsor Clippers 

1971- Windsor Warlocks

1972- Brampton Excelsiors 

1973- Windsor Warlocks 

1974- Prince George Oldstylers

1975- Edmonton Fullers

1976- Vernon Tigers

1977- Vernon Tigers 

1978- Vernon Tigers 

1979- Owen Sound North Stars 

1980- Owen Sound North Stars 

1981- Orangeville Northmen 

1982- Orangeville Northmen

1983- Calgary Mountaineers 

1984- Orangeville Northmen

1985- North Shore Indians 

1986- Fergus Thistles 

1987- Fergus Thistles 

1988- Fergus Thistles 

1989- Owen Sound North Stars 

1990- Fergus Thistles 

1991- Owen Sound North Stars 

1992- Fergus Thistles 

1993- North Shore Indians 

1994- Tuscarora Thunderhawks 

1995- Akwesasne Thunder 

1996- Ohsweken Wolves 

1997- Akwesasne Thunder 

1998- Ladner Pioneers 

1999- Burnaby Bandits 

2000- Newtown Golden Eagles

2001- North Shore Indians 

2002- Edmonton Outlaws

2003- Kitchener-Waterloo Kodiaks 

2004- Ladner Pioneers 

2005- Kitchener-Waterloo Pioneers 

2006- Wellington Aces 

2007- Sherwood Park Outlaws 

2008- Owen Sound Woodsmen 

2009- Owen Sound Woodsmen

2010- Onondaga Redhawks 

2011- St. Regis Braves 

2012- St. Regis Braves   

2013- St. Catharines Saints 

2014- Onondoga Redhawks 

2015- Six Nations Rivermen

2016- St. Albert Miners 

2017- St. Albert Miners  

2018- St. Albert Miners 

2019- Six Nations Rivermen

RAMP Registration

Join thousands of association partners using RAMP Registration Solutions.

More Information

RAMP Official Assigning

#1 with Officials...for very good reasons.

More Information

RAMP Websites

Manage your identity from the palm of your hand to the top of your desk.

More Information

RAMP Team App

Keep your coaches, parents, athletes, and fans connected, seamlessly.

More Information